VAN SOLUCAN - KALİVANYA - KALİFORNİYA SOLUCAN KATI VE SIVI GÜBRESİ iletişim - çağrı numarası Solucan yemi siparişleriniz için Bizi arayınız.

Solucan maması nasıl hazırlanır?


Solucan maması için kullanılacak ana hammadde, büyük baş hayvan gübresidir. Hayvan gübresi, Türkiye’deki üretim standartları gereği ısıl işlem odası (indoor)’nda 70 derecede 1 saat kadar hijyenizasyona tabi tutulur. Böylece içerisindeki zararlı mikroorganizmalar azaltılır. Ardından fermenstasyona tabi tutulur.
 
 
Eğer bunu yapma imkanınız yoksa ve henüz üretim için gereken yasal aşamaları tamamlayamamışsanız bekletilmiş (fermente edilmiş) gübre alarak mamanızı hazırlayabilirsiniz. 
Solucan maması (kompost) hazırlarken %70 hayvan gübresi ile %30 organik atık karışımı oluşturmanız gerekmektedir.
 
 
Kompost yapımına uygun organik materyaller;
*Çimen, ot, ağaç yaprakları, mısır sapı, yaprakları, koçan yaprakları veya öğütülmüş koçan, buğday, arpa veya yulaf samanı, yonca, pancar yaprakları, mutfak atıkları (sebze, meyve kalıntıları veya kabukları)
 
*Talaş, kağıt, karton parçaları (kuşe kağıt olmaz), Çay ve kahve posası, Yumurta kabukları, Fındık, fıstık, ay çekirdeği veya ceviz kabukları (öğütülmüş)
 
Bunlara daha pek çok örnek vermek mümkündür. Kısaca içerisinde, tuz, asit veya herhangi bir kimyasal olmayan bitkisel atıklar kompost yapımında işinize yarayacaktır. Bunların kuru katı olanları kahverengi sınıfına, taze olanları yeşil sınıfına giriyor. Besin değeri yüksek bir kompost hazırlamak için sadece yeşil değil kahverengi materyal de kullanmak gerekiyor.