VAN SOLUCAN - KALİVANYA - KALİFORNİYA SOLUCAN KATI VE SIVI GÜBRESİ iletişim - çağrı numarası Katı veya Sıvı Solucan Gübresi için Bizi arayınız.

Bende solucan gübresi üretebilir miyim?


Merak edilenlerin başına “Ben de Solucan Gübresi Üretebilir miyim?“ sorusunu koymamızın sebebi, en önemli ve merak edilen soru olmasına rağmen kimsenin tam anlamıyla doğru cevabı bulamadığı soru olmasıdır.
Türkiye’de özellikle son birkaç yılda solucan gübresi üretimi hızla yaygınlaşmaktadır. Sitemizdeki diğer sayfaları incelediğinizde göreceğiniz gibi Türkiye’de gübre pazarının yaklaşık %98’i kimyasal gübre sektörünün elindedir. Diğer yandan kullanılan kimyasal gübre ve zirai ilaçların topraklarımızı öldürdüğü, ürünleri zehirlediği ve sağlığımızı bozduğu artık sağlık ve tarım uzmanlarının yanı sıra, çiftçiler ve siyasi irade tarafından dile getirilmektedir. Bu nedenle organik gübreye olan ilgi her geçen gün artmaktadır.
 
 
2016 yılında Cumhurbaşkanlığı himayesinde başlatılan “Milli Tarım Projesi” bu konuda bizlere bir umut verdi. Devlet bu gidişe ve kimyasal gübreye bir dur deme kararı aldı ve umarız bu kararın arkasında durulur. Aksi takdirde, o özlediğimiz aroma, tat, koku ve nefaseti uzaklarda aramaya devam etmekle kalmayacağız, topraklarımızla birlikte sağlığımızı, neslimizi ve geleceğimizi de yok edeceğiz.
Dolayısıyla en değerli organik gübre çeşitleri arasında yer alan, yalnızca organik değil aynı zamanda biyolojik bir gübre olan solucan gübresi pazarının gün geçtikçe artacağını değerlendiriyoruz.
Öte yandan, Türkiye’de henüz solucan gübresi üretimine dair bir yönetmelik bulunmamaktadır. Yapılan çalışmalar neticesinde 2016 yılında solucan gübresi, organik gübre çeşitleri arasında yerini almıştır ancak hâlihazırda üretim ve satışına dair ayrı bir yönetmelik bulunmamaktadır. Yönetmeliğin bulunmaması ve çıkarılması muhtemel bir yönetmeliğin mevcut üreticilere getireceği ilave şart, tedbir ve maliyetler bir belirsizlik ortamı yaratmaktadır.
Kalivanya olarak imkanı olan herkesi solucan gübresi üretimine teşvik ediyoruz. Ne kadar çok organik gübre ve solucan gübresi kullanımı yaygınlaşırsa topraklarımızı ve sağlığımızı o kadar kısa sürede geri alacağımız bilinci ve inancıyla hareket ediyoruz. Ancak, bu işin ticari boyutunu da göz ardı etmeksizin solucan gübresi üretimine başlamak isteyenlere dikkat etmeleri gereken önemli noktalar olduğunu hatırlatmayı da insanlığa olan saygımızdan ötürü bir borç biliyoruz.
 
 
Solucan gübresi üretim ve satışında fırsatlar olduğu gibi çeşitli riskler de bulunmaktadır. Öncelikle bu işe girmenin size getireceği maliyeti ve yatırımınızı ne zaman çıkartabileceğinizi anlayabilmek için iyi bir fizibilite çalışması yapmalısınız. Söz konusu fizibilite çalışmasını yapabilmek için ise üretimden yasal prosedürlere, tedarik zincirinden satış ve pazarlamaya kadar başlangıç ve nihai noktaları arasındaki yol güzergâhını iyi tanımalısınız. Aksi takdirde büyük umutlarla girdiğiniz bu sektörde bazı engeller karşısında tıkanabilir ve hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz.
Solucan gübresi üretimine yönelik son yıllarda artan ilgi ile birlikte bunu bir kazanç kapısına çeviren ve insanlara hayal satarak dolandıran satıcıların da türediğini üzülerek belirtmek isteriz. Bu yüzden çok dikkatli hareket ederek sizi doğru yönlendirecek kişileri bulmaya çalışmanız gerekir.
Solucan gübresi üretmek için ihtiyacınız olan planladığınız kapasiteye göre yeterli büyüklükteki kapalı alan, yerde üretim yapmayı tercih etmezseniz (Çeşitli komplikasyonlara sebebiyet vermesi nedeniyle biz tavsiye etmiyoruz) üretim havuzu olarak kullanmak amacıyla hazırlanmış kasalar, solucan, solucan maması hazırlamak için gerekli hayvan gübresi ve organik atıklar, elde edilen gübreyi kurutabileceğiniz ve depolayabileceğiniz bir alan, elek ve gübre kırma makinesi.
 
Bu noktadan sonrası sizin tercih ve yöntemlerinize kalmış.